Zdrowie zwierzęcia to bardzo ważna sprawa. Odpowiedzialny właściciel powinien zapewniać zwierzęciu nie tylko swobodny dostęp do wody z miską i karmą czy regularne wyprowadzanie. Jego obowiązkiem jest także troska o zdrowie pupila oraz konsultacja z weterynarzem, gdy istnieje obawa, że zwierzę jest chore i cierpi. Bardzo ważna, choć nadal mało powszechna, jest profilaktyka weterynaryjna. Mimo obowiązku szczepień na wściekliznę, w Polsce są psy (pomijając nawet te bezdomne), których właściciele udają, że tematu nie ma. Bo za drogo, bo szkoda czasu. Regularne szczepienia, odrobaczanie, higiena gruczołów czy przycinanie pazurów to profilaktyka w prawdziwie podstawowym wymiarze. Każdy właściciel psa i kotów wychodzących na dwór powinien o tym wiedzieć i o nią zadbać.

Pies u weterynarza – jak często odwiedzać gabinet weterynaryjny

Sama profilaktyka nie wymaga bardzo częstych wizyt u weterynarza. Jeśli kompletnie nic się nie dzieje, a właściciel nie widzi niepokojących objawów, wystarczy wizyta kontrolna raz do roku. Można połączyć ją na przykład ze szczepieniami. Oczywiście takie zalecenie jest bardzo ogólne i uniwersalne, jednak nie ma zastosowania do wszystkich psów. Młode psy, szczeniaki powinny być badane na początku częściej, co 3-4 miesiące. W przypadku szczeniaków pozwoli to ocenić prawidłowość ich rozwoju oraz zapewni bezpieczeństwo przez dedykowane szczepienia i odrobaczania. Podobnie psi seniorzy, zwłaszcza tacy, którzy cierpią już z powodu chorób przewlekłych czy nowotworowych.

Również psy niektórych ras, szczególnie predysponowanych do pewnych chorób czy schorzeń, powinny częściej odwiedzać lecznice weterynaryjne, przynajmniej kontrolnie. Regularna profilaktyka pomoże być może uniknąć późniejszego kosztownego niejednokrotnie leczenia. Najważniejsze, by monitorować stan zdrowia psa i nie zwlekać z tym. Warto również pamiętać o tym, że każdy zwierzak jest inny. Może zdarzyć się, że dorosły piesek będzie wymagał częstszych wizyt w pewnym okresie swojego życia i po prostu tak będzie. Zupełnie osobną kategorią pacjentek są też suki przygotowywane do rozrodu – tutaj częstotliwość wizyt u weterynarza również będzie inna.

Badanie krwi u psa – kiedy wykonać?

Badanie krwi u psa jest istotne dla oceny ogólnego stanu zdrowia i wykrywania chorób. Lekarz weterynarii może zalecić wykonanie badania krwi w różnych celach, takich jak ocena stanu organów wewnętrznych, a także monitorowanie skutków leczenia chorób przewlekłych, np. cukrzycy, chorób tarczycy i chorób nerek. Ponadto badanie krwi może pomóc w określeniu poziomów elektrolitów, takich jak sód, potas i chlor, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania układów krążenia i nerwowego. Monitorowanie poziomów białych i czerwonych krwinek oraz płytek krwi może pomóc w wykryciu infekcji i chorób układu krwiotwórczego. Warto nadmienić, że badanie krwi może również być pomocne przed i po zabiegach chirurgicznych, przed szczepieniami i przed planowanym zapłodnieniem.

Jeśli Twój pies jest starszy, ma problemy zdrowotne lub ma skłonność do chorób rasowych, lekarz weterynarii może zalecić częstsze badania krwi. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie zalecanych częstotliwości badań krwi i aby dokładnie stosować się do jego zaleceń w zakresie badań diagnostycznych. Badanie krwi u psa jest bezpiecznym i skutecznym narzędziem diagnostycznym, które może pomóc w zapobieganiu i leczeniu chorób. Trzeba także pamiętać o tym, że do badania krwi zwierzę należy odpowiednio przygotować, np. zastosować głodówkę czy odstawić leki na kilka do kilkunastu godzin przed badaniem.

Badanie moczu u psa – po co i kiedy się je wykonuje

Badanie moczu u psa powinno być wykonywane zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Taką diagnostykę weterynarz zaleci gdy będzie podejrzewał np. chorobę nerek, infekcję dróg moczowych czy inne problemy zdrowotne, które w istotny sposób mogą zmienić parametry moczu. Badanie moczu może być również zalecane w ramach regularnego badania profilaktycznego u starszych psów lub psów z ryzykiem rozwoju chorób układu moczowego. Jest to istotne narzędzie diagnostyczne, które może pomóc w wykryciu i zapobieganiu chorobom układu moczowego u psa.

Kiedy zbadać psu kał?

Jeśli u psa występują symptomy wskazujące na problemy z układem pokarmowym, takie jak częste biegunki, obecność krwi lub ropy w kale, utrata masy ciała lub brak apetytu, to zaleca się przeprowadzenie badania kału. Jeśli natomiast nie ma żadnych objawów, to badanie kału może być wykonywane jako rutynowa kontrola u weterynarza. Badanie kału jest przydatne w wykrywaniu różnych chorób, takich jak infekcje pasożytnicze, choroby trzustki, pęcherzyka żółciowego, jelit i innych. Samo badanie nie jest kłopotliwe dla właściciela czworonoga – wystarczy pobrać próbkę kału do pojemniczka i dostarczyć do weterynarza. Ten zleci lub wykona samodzielnie badania np. badanie parazytologiczne.

Dobry weterynarz w Zielonej Górze – dla psich i kocich pacjentów

Zdrowie to niezwykle ważna sprawa, również w świecie zwierząt, dlatego regularne wizyty u weterynarza są niezwykle istotne. Weterynarz to specjalista, który nie tylko leczy choroby zwierząt, ale również odpowiada za profilaktykę, czyli zapobieganie powstawaniu różnych chorób. Weterynarz może pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji zdrowotnej naszych zwierząt poprzez regularne badania, szczepienia, a także edukację właścicieli na temat odpowiedniej pielęgnacji i ich żywienia.

Warto również pamiętać, że wiele chorób zwierząt może przenosić się na ludzi, a weterynarz jest w stanie zapobiec takim sytuacjom, poprzez przeprowadzenie odpowiednich badań i szczepień. Regularne wizyty u weterynarza są szczególnie ważne w przypadku zwierząt starszych, które są bardziej podatne na różnego rodzaju choroby, a także w przypadku zwierząt, które mają przewlekłe problemy zdrowotne. Dzięki wczesnemu wykryciu problemów i odpowiedniemu leczeniu, weterynarz może pomóc naszym zwierzętom w utrzymaniu dobrej kondycji i jakości życia.

Jeśli chcesz zapewnić swojemu pupilowi opiekę weterynaryjną na najwyższym poziomie, zapraszamy Was do lecznicy weterynaryjnej AMICUS w Zielonej Górze . Jesteśmy lekarzami weterynarii z powołania – kochamy naszą pracę, ponieważ kochamy zwierzęta. Naszą misją jest zapewnianie im zdrowia, poprawa kondycji i zapewnienie im jak najlepszego samopoczucia. Zapraszamy do współpracy, nie tylko w sytuacji, gdy zwierzak choruje, ale również – a może przede wszystkim – celem zapewnienia mu odpowiedniej profilaktyki.

+Artykuł sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Warte przeczytania

Jak znaleźć sklep spożywczy otwarty w niedzielę?

Zastanawiasz się, jakie sklepy są otwarte w niedzielę? Chcesz zrobić małe zakupy…

Gadżety reklamowe, które mogą odmienić naszą firmę!

Prowadzenie działalności gospodarczej wymusza na nas potrzebę ciągłych zmian, które mają na…