Współczesny biznes opiera się w dużym stopniu na długich terminach zapłaty. O ile w przypadku odbiorców rozwiązanie takie jest bardzo korzystne, bo mają oni wtedy długi czas na spłacenie zobowiązań, to już niekoniecznie dla sprzedających. W pewnych branżach mowa jest nawet o pół roku, przez które oczekiwać trzeba na przelew.
Finansowania faktur
Jeżeli do tego dojdą opóźnienia, co czasami też ma miejsce, to w ten sposób można znacznie pogorszyć, a w pewnych sytuacjach nawet utracić finansową płynność. Rozwiązaniem tego problemu jest faktoring, który od paru lat cieszy się dużą popularnością. Główna idea faktoringu jest bardzo prosta. Do transakcji sprzedaży jest dołączany trzeci uczestnik w postaci jakiejś instytucji finansowej, jaki po wystawieniu faktury w krótkim terminie ją opłaca. Zaś należność za taki dokument klient opłacić będzie musiał już nie wystawiającemu, ale faktorowi.
Rozwiązanie tego typu przynosi właścicielowi formy liczne korzyści. Przede wszystkim będzie on miał środki finansowe dość szybko, niejednokrotnie nawet tego samego dnia, co wystawiona faktura. Zależnie od ustalonego modelu rozliczania zostanie wypłacona od razu pełna kwota, albo jakaś jej część, a kolejna po opłaceniu przez odbiorcę powstałej należności. W wielu przypadkach rozwiązanie tego typu pozwoli utrzymać finansową płynność, zrobić zakup niezbędnych materiałów i towarów, lub też przelać wynagrodzenia dla swojej załogi.
Jeśli chodzi o sprawy zabezpieczeń, to tu najważniejsze są właśnie wystawiane faktury. Jeżeli jakiś klient będzie się ociągał z płaceniem, to dokumenty takie stanowią podstawę to tego, aby zacząć proces windykacyjny.
Różnorodność wariantów faktoringu
Rzecz jasna jak każdy produkt finansowy faktoring ma również kilka wad. Najistotniejsza to potrzeba opłacenia prowizji od wszystkich opłaconych wcześniej. Lecz dzisiaj konkurencja na rynkach finansowych jest tak duża, że banki walczą o klientów na różne sposoby, też proponując interesujące oferty na faktoringowe usługi. Należy również pamiętać, że sam faktoring występuje obecnie w różnych wersjach, nieraz znacznie różniących się od siebie jak faktoring odwrotny będący finansowaniem zakupów a nie sprzedaży.
Dzięki temu można uniknąć zatorów płatniczych, jakie są tak często spotykane w biznesie i niestety biznes ten skutecznie blokują. Kolejnym plusem faktoringu jest nieduża liczba spraw formalnych jakie trzeba spełnić. W przeciwieństwie do bankowych kredytów nie potrzeba tu posiadać zdolności kredytowej lub prezentować kompleksowej dokumentacji o stanie firmy.
Rzecz jasna zawsze jakaś mniejsza lub większa weryfikacja się odbędzie, jednak nie tak dokładna jak przy innych finansowych usługach. Z reguły umowę faktoringową będzie się podpisywać bezterminowo, z jakimś ustalonym okresem wypowiedzenia. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o tym, żeby ją co roku odnawiać. Z kolejnych formalności niezbędnych do załatwienia jest poinformowanie klientów o zmianie w sposobie rozliczeń. Jest to o tyle istotne, że muszą oni wiedzieć, że od pewnej chwili przelewy realizowane być mają na rachunek faktora, a nie wystawiającego faktury.