Ludzie dzielą się na dwie grupy – jedni preferują stabilną pracę na etacie, a drudzy marzą o własnym biznesie. Jest w zasadzie jeszcze trzecia grupa, która chętnie otworzyłaby własną działalność, ale pod znanym szyldem i przy niskim wkładzie własnym – jak franczyza. Na wsi lub w mieście masz wiele możliwości jako franczyzobiorca. Podpowiadamy, jaki biznes na wsi może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Jakie zalety ma system franczyzowy?
Możesz mieć autorski pomysł na własny biznes na wsi albo szukać inspiracji czy nawet gotowego i sprawdzonego schematu. Jeśli lubisz wyzwania, ale też priorytetem jest dla Ciebie poczucie bezpieczeństwa, warto wziąć pod uwagę model biznesowy, jakim jest franczyza – na wsi lub w mieście.
Franczyza to dobry pomysł na biznes dla osób niedoświadczonych, które mają chęć i motywację do pracy oraz rozwoju, ale brakuje im wiedzy. Jeśli wahasz się, jaki biznes na wsi otworzyć, warto skorzystać ze sprawdzonej franczyzy. Główną korzyścią dla franczyzobiorcy jest poczucie bezpieczeństwa, bo decyduje się on na gotowy i sprawdzony pomysł, który już wcześniej odniósł sukces, a marka jest powszechnie rozpoznawalna i lubiana.
System franczyzowy pozwala na szybsze dotarcie do klientów i wiąże się z mniejszym ryzykiem niepowodzenia, dlatego jest to popularny pomysł na własny biznes na wsi lub w mieście. By odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki biznes otworzyć, musisz kierować się też własnymi cechami, predyspozycjami i zainteresowaniami.
Wymagany jest jednak wkład własny na rozpoczęcie działalności. Jeśli szukasz pomysłu na własny biznes na wsi, ale nie masz zbyt wiele kapitału na początek, nie masz powodu do zmartwień. Jego wysokość zależy od wybranej marki.
Jaki biznes otworzyć? Sklep sieci Żabka
Jeśli zastanawiasz się, jaki biznes na wsi okaże się strzałem w dziesiątkę, rozważ prowadzenie sklepu Żabka. Trzeba mieć jedynie 5000 złotych na start. Gwarantowane jest też wsparcie marketingowe, szkolenia i pomoc w zarządzaniu zespołem oraz opieka doświadczonego partnera biznesowego.
Żabka w zamian oferuje m.in. wyposażony i w pełni zaopatrzony sklep, wsparcie partnera biznesowego, szkolenia z prowadzenia biznesu, przejrzysty system rozliczeń z siecią, reklamy i pozostałe materiały marketingowe czy specjalne ubezpieczenie tzw. Polisę na biznes, minimalizująca ryzyko niepowodzenia działalności. Miesięczny osiągany przez franczyzobiorcę przychód powinien wystarczyć na pokrycie estymowanych kosztów prowadzenia działalności w tym realizację zobowiązań podatkowych i ZUS. Franczyzobiorca ma możliwość generowania dodatkowego przychodu poprzez intensyfikację sprzedaży oraz utrzymywanie wysokiej jakości obsługi sklepu i klientów. Po trzech latach współpracy otrzymuje ponadto premię lojalnościową. W drugim kwartale br. ponad 77 proc. franczyzobiorców osiągnęło 22 tys. zł lub więcej przychodu miesięcznie. Z kolei w aglomeracji warszawskiej przeszło 78 proc. franczyzobiorców uzyskało miesięczny przychód wynoszący co najmniej 24 tys. Zł. System rozliczeń z siecią zapewnia też wypracowanie dochodu konkurencyjnego wobec prowadzenia podobnej działalności bez wsparcia sieci franczyzowe. Osiągany przychód zależy m.in. od lokalizacji czy zaangażowania franczyzobiorcy. Może okazać się, że to dobry pomysł na własny biznes na wsi lub w miejscowości wypoczynkowej, np. w górach, gdzie turyści przyjeżdżają przez cały rok.
Jeśli masz pomysł na własny biznes na wsi, możesz realizować go samodzielnie, od zera pod swoim szyldem/ pod stworzonym przez sieci szyldem. Biznes, prowadzony w ramach franczyzy, wymaga przestrzegania od Ciebie jako jej franczyzobiorcy konkretnych zasad. Centrala przekazuje precyzyjne instrukcje na temat jego funkcjonowania. Rozważając franczyzę – na wsi czy w mieście – warto to dobrze przeanalizować i spisać sobie (realne i potencjalne) plusy oraz minusy prowadzenia takiego biznesu.