Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego, wykorzystywane jako zielarski środek leczniczy. Liczne właściwości odżywcze sprawiają, że siemię lnu jest także zaliczane do grupy super żywności. W tych małych ziarenkach kryje się wiele ważnych i pożytecznych dla naszego organizmu substancji. Sprawdź, dlaczego warto stosować siemię lniane w codziennej diecie.

Jakie składniki odżywcze oferuje siemię lniane?

Siemię lniane zawiera w sobie duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega 6 w korzystnych dla organizmu proporcjach. To także cenne źródło choliny i łatwo przyswajalnego białka. Zawarte w siemieniu lnianym fitoestrogeny to przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki spowalniając tym samym procesy starzenia komórek. W nasionach lnu znajdziemy także wiele istotnych witamin z grupy B, jak również minerałów: fosforu, wapnia, magnezu, potasu, sodu, żelaza, miedzi, cynku oraz manganu.

Lecznicze właściwości siemienia lnianego

Siemię lniane to znane remedium na zaparcia oraz inne dolegliwości układu pokarmowego. Korzystne proporcje kwasów omega-3 i omega-6 przyczyniają się do obniżania poziomu złego cholesterolu. Zawarte w nim przeciwutleniacze wspierają profilaktykę przeciwko nowotworom. Wysoka zawartość ważnych składników odżywczych ma wpływ na wydajniejszą pracę całego organizmu. Dzięki temu, siemię lniane to uznany środek leczniczy, a ponadto produkt zaliczany do super żywności.

W jaki sposób można spożywać siemię lniane?

Siemię lniane jest dość twardy i ma ostre zakończenia, a zatem przed spożyciem warto je uprzednio namoczyć. Zmniejsza to ryzyko podrażniania jelit. Siemię można dodać także bezpośrednio do mokrego jedzenia, np. sałatki, sosu, koktajlu. W sprzedaży dostępne są również suplementy diety oferujące sproszkowane siemię lniane lub olej uzyskany po ich zgnieceniu. Innym sposobem jest przyrządzenie naparów. Dzienna dawka nie powinna być większa niż 2-3 łyżeczki.

Dodaj komentarz
Warte przeczytania

Naturalne metody na poprawienie wyglądu i kształtu biustu

Naturalne, jędrne piersi są marzeniem wielu kobiet. Jednak karmienie niemowląt, powiększający się…

Jak zadbać o prawidłowe ciśnienie krwi?

Zdarzają się przypadki, gdzie lekarz przepisuje leki regulujące ciśnienie krwi. Jeśli nie…