Zdarzają się przypadki, gdzie lekarz przepisuje leki regulujące ciśnienie krwi. Jeśli nie ma takie potrzeby i chcemy profilaktycznie zadbać o swoje zdrowie, to istnieje kilka działań, które można wdrożyć. O czym dokładnie mowa? Co możemy dla siebie zrobić? Podpowiadamy!
Zmniejszamy spożycie soli
Sód obecny w soli zatrzymuje większą ilość płynów, a to prowadzi do zwiększenia objętości krwi w naczyniach krwionośnych. Maksymalna zalecana ilość soli dziennie to jedna łyżeczka, co odpowiada 5 g, dla osób zdrowych. Jeśli codziennie przekraczamy zalecaną dawkę, to powinniśmy to jak najszybciej zmienić. Dobrą praktyka będzie zatem redukcja soli do minimum, a najlepiej sięganie po przyprawi, które nie zawierają sodu. Czosnek, pieprz, czy zioła z pewnością sprawdzą się w codziennych posiłkach.
Stawiamy na aktywność fizyczną
Aktywność fizyczna pozwala na kontrolę ciśnienia krwi. Wszystko dlatego, że w czasie niektórych ćwiczeń (jak ćwiczeń aerobowych) dochodzi do rozszerzenia i rozkurczu naczyń krwionośnych. Jeśli czynność powtarzana jest każdego dnia, to możemy być pewni, że przez coraz trwalsze utrzymywania rozszerzenia naczyń, uda nam się obniżyć Ciśnienie krwi. Warto również wspomnieć, że wprowadzenie aktywności fizycznej niesie ze sobą o wiele więcej korzyści, ponieważ pozwala też dostarczyć nam odpowiednią ilość energii i prowadzi do utraty wagi, co przyczynia się również do obniżenia ciśnienia krwi.
Rzucamy palenie
Palenie papierosów niestety może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi i to już po pierwszym wypalonym papierosie. Jest to bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla osób z już zdiagnozowanym nadciśnienie, więc jeśli chętnie sięgamy po papierosy, to najwyższa pora to zmienić, bo nałóg może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.