Kryptowaluty to ekscytujący temat dla wielu inwestorów. Mimo że jest to dość młody segment rynku, już teraz można wyróżnić kilka popularnych strategii. Co warto o nich wiedzieć?

Gdzie można inwestować w kryptowaluty?

Istnieje wiele powodów, dla których kryptowaluty stanowią bardzo interesujący instrument finansowy dla inwestorów. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na duże wahania cen – choć niewątpliwie jest to czynnik, który znacznie zwiększa ryzyko, jednocześnie może stanowić okazję na osiągnięcie dość dużych zysków. Kolejny ważny aspekt to możliwość obrotu kryptowalutami przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Spora część inwestorów zwraca także uwagę na realne zastosowania wirtualnych monet, mimo że aktualnie wciąż są one traktowane częściej jako środek przechowywania wartości. W pierwszej kolejności warto jednak dowiedzieć się, gdzie można inwestować w tego typu instrumenty finansowe.

Przez długi czas jedyną opcją były dedykowane giełdy kryptowalut. Sporym problemem w tym obszarze jest jednak brak regulacji, który może prowadzić do wielu niekorzystnych sytuacji. Jednym z przykładów jest krach giełdy FTX pod koniec 2022 roku, który odbił się głośnym echem w świecie kryptowalut. Aktualnie jednak trwają prace nad opracowaniem solidnych ram prawnych dla handlu wirtualnymi monetami. Warto również zwrócić uwagę, że coraz więcej instytucji finansowych oferuje obrót kryptowalutami. Jedną z nich jest Saxo Bank Polska, który zapewnia dostęp do funduszy ETF i ETN na najpopularniejsze waluty cyfrowe.

Strategie inwestowania w kryptowaluty

Inwestycja w kryptowaluty nieodzownie wiąże się z ryzykiem – przypominamy, że możliwa jest nawet utrata wszystkich środków. Aby je zmniejszyć, warto wdrożyć przemyślaną strategię inwestycyjną. W większości są to metody znane ze zwykłej giełdy, jednak niektóre z nich są w pewnym stopniu dostosowane do realiów rynku kryptowalut.

Day trading

To znana wielu inwestorom technika, która polega na otwieraniu i zamykaniu pozycji tego samego dnia. W przypadku kryptowalut jest to szansa, by wykorzystać spore wahania cen poszczególnych wirtualnych monet. Należy jednak pamiętać, że do osiągnięcia sukcesu w ten sposób potrzebna będzie niemała dawka szczęścia.

Buy and hold, czyli „kup i trzymaj”

W tym przypadku zasada jest prosta: inwestor kupuje kryptowaluty z zamiarem przetrzymywania ich w portfelu przez długi czas. To podejście, które przypomina inwestowanie w kruszce, takie jak złoto czy srebro – wirtualne monety, np. Bitcoin, są nawet niekiedy nazywane „wirtualnym złotem”. Minusem takiej strategii jest ryzyko utraty wszystkich środków w razie krachu na rynku kryptowalut, które wciąż są bardzo młodym i niepewnym instrumentem finansowym.

Strategia „buy and hold” często łączy się z metodą DCA, czyli „Dollar Cost Averaging”. Jest to technika polegająca na regularnym dokupowaniu aktywów niezależnie od ich ceny, co pozwala zmniejszyć wpływ zmian kursu. Jest to jednak skuteczne podejście tylko wtedy, gdy długoterminowy trend jest wzrastający.

Fundusze ETF i ETN na kryptowaluty

Inwestowanie w kryptowalutowe fundusze ETF jest często uznawane za najbezpieczniejszą strategię. Wynika to z faktu, że tego typu instrumenty są oferowane głównie przez zaufane instytucje finansowe, co pomaga zwiększyć ryzyko związane z kwestiami, które nie dotyczą bezpośrednio samej wyceny cyfrowych monet. W ten sposób można także łatwo zdywersyfikować swój portfel – wystarczy postawić na fundusz, który obejmuje kilka różnych kryptowalut.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Warte przeczytania