Lilak, popularnie zwany bzem, słynie ze swojego intensywnego zapachu oraz pięknych barw. Niewątpliwie będzie stanowił piękny element ogrodu, bez względu na jego metraż. Co warto więc wiedzieć o tej roślinie?

 

Skąd pochodzi lilak?

Lilak naturalnie porasta górskie zbocza. Można go spotkać przede wszystkim w Europie oraz Azji. Szczególnie gęsto występuje w Chinach. Uznaje się jednak, że jego ojczystym miejscem jest Półwysep Bałkański lub Turcja. Mimo to, wielu Polaków traktuje go jak rodzimą roślinę, chętnie sadząc go w swoich ogródkach. Może to wynikać z faktu, że na naszym kontynencie, lilak pojawił się już w wieku XVII. Do dnia dzisiejszego jest tak powszechny, że często dziczeje. Prawdopobnie z tego powodu, Polacy mylnie uznają go za roślinę, naturalnie występującą w kraju.

Jakie warunki lubi lilak?

Najczęściej wskazuje się, że lilak powinien być sadzony i wyeksponowany w słonecznym miejscu. Zaleca się, by miał dostęp do słońca przynajmniej przez sześć godzin. W ciemniejszej przestrzeni, również będzie cieszył nasze oko, jednak nie osiągnie tak efektownych rozmiarów i nie będzie tak obficie kwitł, jak w przypadku dobrze nasłonecznionych obszarów. Dość istotnym aspektem jest także gleba. Lilak najlepiej czuje się w żyznym podłożu o bardzo dobrej przepuszczalności. Korzystna jest również dla niego wysoka zawartość wapnia. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwe zasadzenia rośliny w mniej wartościowej glebie. Lilak jest mimo wszystko dość tolerancyjnym drzewkiem. Powyższe cechy czynią go rośliną dość łatwą w utrzymaniu, ale wymagającą minimum ogrodniczych umiejętności. Warto jednak pamiętać, że najnowsze odmiany, są mniej odporne na susze oraz przemarzanie niż te starsze.

 

Z jakimi roślinami go posadzić?

Lilak to roślina niezwykle uniwersalna, dlatego doskonale będzie się komponował z rozmaitymi kwiatami, drzewami, czy krzewami. Posiadacze ogródków chętnie posadzą lilaka z chociażby forsycją, o energetycznej  i wyrazistej żółtej barwie. Roślina ta dobrze odnajduje się w zbliżonych warunkach do tych, które preferuje lilak. Kolejną propozycją, która może estetycznie wyglądać obok opisywanego drzewka, jest jaśminowiec. Jego delikatne kwiatki, o jasnej, neutralnej barwie, powinny ładnie wpasować się w przestrzeń. Również głóg ze swoimi urokliwymi, czerwonymi kuleczkami, może stanowić ciekawe połączenie z bzem. Inną rośliną, która często towarzyszy lilakowi, jest budleja. Krzak ten przyjmuje barwy podobne do bzu, przez co może tworzyć z nim spójną i harmonijną całość.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Warte przeczytania

Jak znaleźć sklep spożywczy otwarty w niedzielę?

Zastanawiasz się, jakie sklepy są otwarte w niedzielę? Chcesz zrobić małe zakupy…